تبلیغات
. - جلیلی :به سولانا گفتم به جای بمباران نطنز و اصفهان باید قم را بزنید!
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.جلیلی :به سولانا گفتم به جای بمباران نطنز و اصفهان باید قم را بزنید!

سعید جلیلی اولین گام جدی خود در عرصه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را با سفر به شهر قم و دیدار با جمعی از مراجع تقلید و علما آغاز كرد.

به گزارش سولدوز به نقل از رجانیوز، دبیر شورای عالی امنیت ملی كشور در این سفر پس از دیدار با مراجع و علما و همچنین زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها به جمع جمعی از طلاب و اساتید حوزه علمیه قم رفت، پاسخگوی سوال‌های مختلف آنها بود.


جلیلی در این دیدار صمیمانه سخنان خود را با ذکر خاطره‌ای از خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد با ایران آغاز کرد و گفت: اروپایی‌ها علی رغم این چند سال مذاکرات، اعتراف دارند که ایران سلاح هسته ای ندارد ولی از طرف دیگر آنها زرادخانه های هسته ای فراوانی دارند و می‌گویند که می‌خواهند از ساختن سلاح هسته ای در آینده توسط ایران جلوگیری کنند.

پاسخ‌های كه فارغ از بحث‌های عملیات روانی و دیپلماتیك به سولانا دادم

این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت: در یکی از اوقات غیر رسمی، من آقای سولانا پرسیدم که شما علی رغم این که می‌دانید که ما سلاح هسته‌ای نداریم، این چنین به ما فشار می‌آورید. این در حالی است که سی سال با ما مقابله کرده اید و به جای نرسیده‌اید در حالی که در دیگر کشورها حتی رژیم مخالف خودتان را عوض کرده‌اید. چرا در مورد ایران به نتیجه نرسیده‌اید؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: سولانا از من خواست که خودم به این سوال جواب بدهم و من جوابی را فارغ از بحث‌های عملیات روانی و دیپلماتیک به وی دادم، زیرا به ان اعتقاد داشتم.

جلیلی تصریح کرد: همان طور که به سولانا گفتم، دو نکته وجود دارد که باعث شده نظام ما در مقابل اروپایی‌ها و غربی‌ها تسلیم نشود. یکی اینکه این نظام به پشتیبانی مردم محکم ایستاده است. و دیگر این که یک اندیشه پشت این نظام هست که فقط براساس رای نیست که براساس عقیده است. و مردمی که به این اندیشه معتقد هستند، حاضرند جان خود را برای این نظام بدهند زیرا افرادی که باور و ایمان به این اندیشه پیدا می‌کنند حاضرند جان خود را برای این اندیشه بدهند.

نطنز و اصفهان را بمباران نکنید، قم را بزنید

به گزارش تسنیم، جلیلی با اشاره به مرکزیت قم در اندیشه دینی و اعتقادی جمهوری اسلامی، گفت: من به ایشان گفتم شما بی‌خود دنبال بمباران نطنز و اصفهان و امثالهم هستید، این اندیشه مرکزش در قم است و شما باید قم را بزنید اگر می‌خواهید این اندیشه را بزنید زیرا این اندیشه در باورهای مردم به اسلام ریشه دارد.

وی با تاکید بر اینکه این فقط یک ادعا یا یک شعار نیست بلکه یک باور است، افزود: در عرصه شخصی وقتی مشکلات زیاد می‌شود، با توکل به خدا شاهد حل شدن مشکلات هستیم. در عرصه حکومت هم اگر به اندیشه دینی تکیه کنیم، مشکلات حل می‌شوند.

انقلاب اسلامی، نقطه آغاز حیات طیبه در ایران بود

این کاندیدای ریاست جمهوری تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی، یک حیات جدیدی در ایران جاری شد که براساس ایمان و عمل و صالح بود. مفهوم حیات طیبه همین است. اگر ایمان و عمل صالح را الگو قرار بدهیم، حیات طیبه برای یک ملت به ارمغان می‌آید.

جلیلی افزود: این اندیشه جدی است و صاحبان و حاملان خاص خود را می‌طلبد.

رئیس جمهور تابعی از ولی فقیه است

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی درباره میزان تبعیت خود از ولایت فقیه گفت: ریییس جمهور باید تابعی از ولایت فقیه باشد و این باید در عمل نشان داده شود. سوال کرده اند که اگر نظر من با ولی فقیه مخالف بود، چه می‌شود، پاسخ بسیار روشنی دارند و آن اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه، فصل الخطاب در همه زمینه هاست.

جلیلی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی در نظام ولایت فقیه، افزود: ولایت فقیه امروز بعد از گذشت 34 سال توانسته است نظامی را سرپا کند که در همه زمینه‌ها پیشرو است.

پیشرفت ایران در سایه مقاومت در برابر نظام سلطه است

وی با اشاره به دیگر انقلاب‌های معاصر یا قبل و بعد انقلاب اسلامی ایران، گفت: انقلاب کوبا، خیلی قبل از انقلاب ما بود. انصافا یکی از معدود انقلاب هایی که توانسته است بر مبانی خود پافشاری کند، نظام کوباست. فشارها و تحریم های زیادی علیه آن اعمال شده است، و مقاومت خوبی کرده است اما وقتی وارد هاوانا می‌شوید، انگار وارد یک جای فریز شده در 50 سال قبل می‌شوید.

وی افزود: کوبا مقاومت کرده است ولی پیشرفته نداشته است. رومانو پرودی، نخست وزیر اسبق ایتالیا، بعد از برکناری به ایران اومده بود و با من هم دیداری داشت. ایشان علاوه بر یک رجل سیاسی، یک نظریه پرداز اقتصادی هم هست. ایشان می‌گفت شما علاوه بر مقاومت، پیشرفت هم کردید. پیشرفتی که از سرعت بسیار زیادی هم برخوردار است.

جلیلی تصریح کرد: امروز برای ما در عرصه های مختلف ظرفیت هایی تولید شده است. اگر امروز شاهد هستید که کشور ایران زمانی به عنوان ژاندارم منطقه بود، ارتقای نقش پیدا کرده است و در یک طرف می‌نشیند و طرف دیگر 6 قدرت دیگر جهان می‌نشیند، این از ظرفیت های ایجاد شده در نظام ولایت فقیه است.

سریال شکست‌های رژیم صهیونیستی پس از پیروزی انقلاب اسلامی شروع شد

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به سخن سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان درباره انقلاب اسلامی، گفت: رژیم صهیونیستی ظرفیتی در سازمان ملل دارد که وقتی 33 روز جنگ را شروع می‌کند، یک قطع نامه علیه آن صادر نمی شود. اما به قول سید حسن نصر الله، عزیز ما، سریال شکست های این رژیم علی رغم حمایت های بیشتر و سلاح های بیشتر بعد از انقلاب شروع می‌شود و همه اینها به خاطر ظرفیتی است که گفتمان انقلاب اسلامی، حضرت امام و رهبر معظم انقلاب ایجاد کرده است.

از پشت خیمه‌های دشمن به عقب برنگردیم / تهدید زدایی در برابر تنش زدایی

جلیلی با اشاره به جنگ صفین، گفت: یکی از دغدغه های من این است که اگر به ظرفیتی رسیدیم و به پشت خیمه های دشمن رسیدیم، مانند مالک در جنگ صفین، مجبور به بازگشت نشویم.

وی افزود: یکی از این بحث هایی که انجام می‌دهند، این است که شبهه ایجاد کنند تا در آستانه موفقیت برگردیم. یکی از این شبهه ها، تنش زدایی است. مگر ما تنش زا بوده ایم؟ من با این تنش زدایی مخالفم. اصل برای ما تهدید زدایی است نه تنش زدایی.

جلیلی با اشاره به ثمرات گفتمان مقاوت، تصریح کرد: یکی از بحث های بسیار مهم و اساسی که وجود دارد این است که ما باید گفتمان مقاومت را در جامعه و حکومت، ساری و جاری کنیم. هر چقدر این را جاری کنیم، پیشرفت خواهیم کرد. اگر جریانی آمد گفت که مقاومت به ضرر کشور است و مصالحه باید انجام شود، باید با شواهد فراوانی که وجود دارد، به شکل اقناعی اشتباه بودن آن را ثابت کنیم.

ارتباط دو جانبه بین دولت و روحانیت، ضامن پیشرفت جمهوری اسلامی است

جلیلی با اشاره به تاثیر اندیشه اسلامی در حکومت جمهوری اسلامی و نقش روحانیت در بقای نظام جمهوری اسلامی، تاکید کرد: در جمهوری اسلامی، باید بین بخش های حکومت و نه فقط دولت، با حوزه علمیه، یک ارتباط سیستماتیک وجود داشته باشد. بخش های حکومت سوالا ت خود را از حوزه طلب کنند و این گفتمان به شکل سیستماتیک ساری و جاری شود و هر دو طرف کاستی های خود را بر طرف کنند.

وی افزود: اگرچه ما در این زمینه کاستی هایی داریم و باید کارهای زیادی را انجام بدهیم و باید به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برسیم، اما این نمی شود بهانه ای باشد که حالا برویم کار کنیم تا حوزه وارد آن بحث‌ها بشود. به نظر من تاکنون کارهای اساسی زیادی انجام شده است.

تغییر ساز و کارهای مرسوم دنیا، ثمره انقلاب اسلامی ایران بود

 سعید جلیلی با اشاره به ناکارآمدی الگوهای غربی در اداره جامعه اسلامی، تصریح کرد: ما باید یک سازو کار مبتنی بر اندیشه دینی را جاری کنیم و اگر این کار را نکنیم، نمی توانیم دستاوردهای متاثر از آن را در همه زمینه‌ها داشته باشیم.

وی با اشاره به دفاع مقدس، افزود: در ابتدای انقلاب، دشمن به ما حمله کرد زیرا تحلیلش این بود که ساختار مقابله با وی یا وجود ندارد یا ضعیف است. تحلیلش از دیدگاه سنتی نظامی درست بود اما ما با ساز و کارهای جدید مبتنی بر دفاع از انقلاب و اندیشه دینی، ما با این دشمن مقابله کردیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: یکی از فرماندهان عزیز جنگ می‌گفت ما برای این پیروز شدیم که سازو کارهای ما با طرف مقابل فرق داشت. آنجا فرمانده می‌نشست در سنگر و به نیرو می‌گفت برو، اینجا فرمانده جلو می‌رفت و به نیرو می‌گفت بیا. ما سازو کار شهادت طلبی را وارد عرصه کردیم و پیروز شدیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهور با اشاره به تحریم های اقتصادی دشمن، گفت: دشمن با همان حساب ناکارآمدی لشکر 92 زرهی اهواز در ابتدای جنگ جلو آمده است اما ما در زمینه اقتصاد هم سازوکارهای دیگری داریم. همین بحث در زمینه فرهنگ هم هست. اگر یک زمانی با تغییر ساز و کارهای مرسوم، در دفاع مقدس پیروز شدیم باید این سازو کارها را شکل دهیم تا در همه زمینه‌ها پیروز شویم.

دولت دهم نقاط ضعف و قوت را با هم داشت

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به ضرورت توجه به نقاط ضعف و قوت دولت‌های قبلی، افزود: کار و دستاوردها نباید لزوما در چهار سال بروز کند. ممکن است شما بگویید ما به فضای سبز نیاز داریم و شهردار فعلی قم که یک برادر زحمتکشی است، بیاید و نهال کاری کند و دوره اش تمام شود و برود و همه بگویند کاری نکرد اما حاصل فعالیت ایشان، 40 سال بعد قم را به شهری زیبا تبدیل کند.

جیلی با اشاره به نکات مثبت دولت دهم، گفت: یکی از بحث های مهم و اساسی دولت، سفرهای استانی بود. این سفرها کارش این بود که دولت از ماشینی که ایستاده بود و راه نمی رفت پیاده شد و به استانها دوید و مشکلات را دید و دستور حل داد تا این ماشین خودش را برساند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اما صرف سفرهای استانی این کافی نیست. باید سفرهای وزارت خانه ای داشت. نه اینکه در این وزارتخانه‌ها کاری نشود، نه سازو کارها ایراد دارد و اتفاقا ان کسی هم که آنجا نشسته، از این شاکی است.

وی افزود: دستگاه‌ها باید براساس یک نگاه نتیجه محور، سازو کارها رو اصلاح کنند و در این میان از ظرفیت نخبگان استفاده شود زیرا نیروی انسانی بسیار اهمیت دارد.

باید کسانی که باور دینی دارند، نیروهای دولت بعدی باشند

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اهمیت حضور نیروهای مخلص و معتقد به باورهای دینی در دولت بعدی، افزود: باید سازو کاری فراهم بشود که این ترکیب شکل بگیرد. شناسایی نیرو و قرار دادن آن در جایگاه خودش، بسیار مهم هست ولو اگر فرد حتی در انتخابات، در ستاد ما نباشد.

وی با اشاره مجدد به دفاع مقدس، گفت: آن زمان ما ستاد خاصی برای گزینش نداشتیم اما شایسته ترین‌ها گزینش شدند. مثلا می‌دیدیم یک فرمانده گردان، برادرش را گذاشته بود معاونش ولی از برادرش، واقعا شایسته تر نبود. چون این نظام شایسته سالاری بود، کسی که فرمانده گردان بود، اول از همه شهید می‌شد، برادرش هم نفر دوم بود. البته آن شرایط خاص بود.

ماهیت تهدیدها علیه جمهوری اسلامی تغییر کرده است

کاندیدای ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تهدید علیه جمهوری اسلامی همواره وجود داشته است، گفت: شورای عالی امنیت ملی باید تهدیدهای امنیت ملی را رصد کند و آنها را خنثی کند. در شرایط فعلی تهدیدها فرق کرده است و از ماهیت نظامی به بسترهای دیگر مثل بستر اقتصاد رسیده است.

وی با اشاره به تلاش دشمن در فتنه 88 برای سرنگونی جمهوری اسلامی، افزود: اگر شرایط سال 88 را بشناسید، فتنه را می‌شناسید. کشور در یک نقطه اوج بود و دشمن همه تلاشش را کرد تا نظام را از یک نقطه اوجی که رسیده بود، با تکیه بر داخلی‌ها، عقب بیاورد.

جلیلی تصریح کرد: عرصه دیگر، عرصه اقتصاد بود. آنها بیشترین ظرفیت خود را در این عرصه آوردند. شما سال گذشته را ببینید، در گفتگوهای مسکو، ما پیشنهادمان را روی میز گذاشتیم و آنها گفتند که برویم بررسی کنیم. آنها 9 ماه معطل کردند تا اوج فشارهای اقتصای اشان را علیه ما وارد کنند و بتوانند ثمره آن را در گفتگوها ببینند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تدابیر پیش بینی شده در این شورا برای تحریم‌ها، گفت: ما از 5 سال پیش ستاد ویژه تدابیر اقتصادی را داشتیم و از سال گذشته کمیته مقابله با تحریم‌ها را شکل دادیم و شما شاهد بودید که دور بعد گفتگوها را که باید برای امتیاز گیری می‌امدند با اعطای امیتاز در آلماتی 1 ادامه دادیم.

وی افزود: مجموعه این تدابیر و تذکرات رهبر معظم انقلاب و حضور حماسی مردم در 22 بهمن، باعث دستاوردهای مثبت در گفتگوها برای جمهوری اسلامی ایران شد.

سوریه نقطه قوت جمهوری اسلامی است

دبیر شورای عالی امنیت با اشاره به فشارهای منطقه ای دشمن به جمهوری اسلامی ایران، گفت: آنها می‌خواستند با آوردن بیشترین فشار، نقاط قوت ما را مانند سوریه، به نقطه ضعف تبدیل کنند. چه کسی می‌تواند انکار کند که در بحث سوریه، جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی مثل روسیه در یک طرف بودند و بقیه جهان در طرف دیگر.

وی افزود: چه کسی جز ملت ایران می‌تواند کاری را انجام دهد که مجموعه تدابیر آنها شکست بخورد؟

دکتر جلیلی با اشاره به نقش ترکیه در بحران سوریه، تصریح کرد: من به آقای اردوغان گفتم که اگر یک هفته فشارهایی که به سوریه آورده شد، به دولت شما می‌آمد، فلج می‌شدید.

وی وضعیت فعلی سوریه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: آقای لاوروف صبح امروز در رادیو می‌گفت که در اجلاس ژنو 2 بدون ایران کاری پیش نمی رود و این یعنی پیروزی ملت ایران.

وارد بحث‌های حاشیه‌ای نمی‌شوم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره عدم احراز صلاحیت‌ برخی نامزدها، گفت: من  وارد بحث های حاشیه ای نمی شوم زیرا عرصه ای که امروز وارد آن شده ایم یک عرصه جدی است.

وی افزود: من به دوستانی که با قصد خیر وارد این عرصه شدند و شورای نگهبان به هر دلیلی صلاحیت ایشان را تایید نکرد، تبریک می‌گویم. ایشان با قصد خیر و نیت درست وارد شدند و ثوابش را بردند.[ ] | [ کلمات کلیدی ] : ستاد مجازی مردمی دکتر سعید جلیلی-سولدوز نیوز-جلیلی در جمع طلاب-
[ مرتبط با ] : اخبار کشور گزارش ومقالات کل اخبار
محبوب کن - فیس نما
ن : مدیر سایت
ت : پنجشنبه 2 خرداد 1392

مشاهده صفحه جدید
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.