تبلیغات
. - استراتژی سکوت فعال - تقابل محرمانه بودن مذاکرات با سکوت فعال
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.استراتژی سکوت فعال - تقابل محرمانه بودن مذاکرات با سکوت فعال
«این استراتژی سکوت فعال است این خاموشی سکوتی است که بهانه ای به دست هیچ کس نمی دهد و البته حساب کار هم  دست همه هست ! چرا که این شکل فعالیت دشمن را به دلهره انداخته و دولت مسئول مذاکره را وامیدارد تا در هر حرکت خود  بداند که چشمان بیدار تحلیل گری اسلامی انقلابی  نظاره گر است ! »

به دنبال مطرح شدن بحث نرمش قهرمانانه از سوی مقام معظم رهبری و استقبال دولت از این سبک مذاکرات  دیدیم که بعد از 8 سال دوباره لبخند شادی و خوشحالی بر لبان طرفهای مقابل به بار نشست . و چهره رضایتمندانه آنها در تاریخ ثبت گردید . اگر چه سخت است اما میتوان گفت غرب ثمره 8 سال در مذیقه قرار دادن و تحریم ملت ایران را در یک  دور مذاکره به خوبی لمس کرد و چشید.تحریمی که قطعا هر کشور بزرگ دیگری را در همان ابتدای کار به زانو در می آورد .
بحثی که در این جا اهمیت دارد و از چشم دیده بانان نظام اسلامی و روشنفکران الهی و انقلابی! نباید دور بماند این  است که ، وظیفه طیف وفادار به اسلام و انقلاب و رهبر در رویاروئی با اشتباهات دولتی که ، مجری اجرای نرمش  قهرمانانه در مقابل دشمنی زیرک و زخمی است ،چیست؟ چگونه می بایست با دولتی که مجری اجراست اما در مسیر اجرا  اشتباهات فاحشی دارد رودررو گردید. از یک سو رهبر مجوز نرمشی را صادر کرده است که قید قهرمانه را بقوت و  روشنی در کنار خود دارد و از سوی دیگر دولتی مجریست که
برخی اعوان و انصار گذشته اش سابقه کوتاه آمدن از اصول و نرمش ذلیلانه در مذاکرات خارجی را با خود یدک میکشیدند. وحتی پرونده های جاسوسی و ارائه اطلاعات محرمانه به غرب را داشتند(بعنوان مثال پرونده م) . هرچه که بوده و هست اکنون فرمان رهبر باید خوب اجرا شود . ما چه کنیم تا این مهم حاصل شود ؟ چگونه این دولت آن فرمان را خوب اجرا کند؟
سخن در ابعاد این سوال و کنکاش پیرامون آن بسیار بسیار است و آنچه در این بین بیان آن مهم به نظر می آید این است که در شرایطی که گفته شد آیا وظیفه ما (روشنفکران و نیروهای الهی و انقلابی)در قبال آن نگاه محض ، خاموشی محض ، برخورد شتابزده ، هیاهوی غیر معقول و برخوردهایی به سبک سابق است.یا عدم واکنش و نظاره کردن اتفاقات و بی خیالی و عزلت نشینی و کاری به کار کسی نداشتن ؟ بدیهیست هیچ کدام از موارد مذکور در این شرایط خاص که ما پس از سالها به آن رسیده ایم مورد تایید نیست انچه بهتر است در این زمان انجام دهیم اینست که ما میبایست سکوت فعال را در این مدت پیش رو استراتژی عملی خود بگردانیم .
سکوت فعال یعنی ما از اتفاقات پیرامون خود آگاه باشیم، از گزارشات موثق مذاکرات مطلع شویم، نگذاریم مساله ای از چشم مان دور بماند،مسائل راثبت کنیم، با حساسیت ویژه ای هر نکته را پیگیری کنیم ، حتما تحلیل حوادث را داشته باشیم، به چینشها و اعلام مواضع افراد دقت کنیم، عملکرد و خواسته های طرفین را در گذر زمان بسنجیم، عقب نشینیها و پیشرویها را رصد کنیم، و دهها مولفه دیگری که میتواند مد نظر یک روشنفکر الهی و انقلابی قرار گیرد را انجام دهیم و دست آخر هم تیغ در چشم و استخوان در گلو باشیم و تا زمانی که قطعا لزوم نیافته حرفی نزنیم.
این استراتژی سکوت فعال است این خاموشی سکوتی است که بهانه ای به دست هیچ کس نمی دهد و البته حساب کار هم دست همه هست ! چرا که این شکل فعالیت دشمن را به دلهره انداخته و دولت مسئول مذاکره را وامیدارد تا در هر حرکت خود بداند که چشمان بیدار تحلیل گری اسلامی انقلابی  نظاره گر امور است !
البته میتوان گفت اعلام اینکه مذاکرات ایران با طرفهای غربی محرمانه است و عدم اطلاع رسانی آن به افکار عمومی و حد اقل طیف روشنفکر الهی وانقلابی یک آفت جدی برای کسانیست که استراتژی سکوت فعال را انتخاب کرده و عملا ظاهرا دخالتی در جریان مذاکرات ندارند چرا که این نحوه تصمیم گیری مذاکره کنندگان سکوت فعال طیف اسلامی انقلابی را از فعال بودن خارج کرده و به خاموشی مطلق مبدل میکند همان که در چند سال اول دهه هفتاد در جامعه ما اتفاق افتاد !
خلاصه اینکه ما می بایست اولا سکوت فعال را استراتژی خود گردانده و سپس در اجرا ی این استراتژی و احیانا رفع موانع اتخاذ صحیح این روش برنامه ریزی و عمل داشته باشیم . بعنوان مثال یک مانع انجام این استراتژی در مثل چنین روزی همان عدم اطلاع از مفاد مذاکرات و محرمانه اعلام شدن آن از سوی دولت جمهوری اسلامی و غربیها می باشد که میبایست برای خروج از آن تدابیری اتخاذ گردد!

نویسنده : احسان قلندری


پی نوشت : برخی از دوستان روحانی و از نزدیکان آیت الله خاطره گوی امام! ادعا کرده اندکه گفتن جمله مرگ بر آمریکا واجب نیست . یکی از اساتید حوزه علمیه قم گفتند که به ایشان توصیه میکنیم که یک دور باب تولی و تبری اصول عقاید سال اول حوزه را دوباره مطالعه بفرمایند!


[ ] | [ کلمات کلیدی ] : سکوت فعال-استراتژی-استراتژی سکوت فعال-
[ مرتبط با ] : اخبار کشور کل اخبار گزارش ومقالات
محبوب کن - فیس نما
ن : مدیر سایت
ت : چهارشنبه 1 آبان 1392

مشاهده صفحه جدید
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.