تبلیغات
. - انحراف محتوایی کتاب دکتر رضایی از مسیر اصلی سند چشم انداز1404
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.انحراف محتوایی کتاب دکتر رضایی از مسیر اصلی سند چشم انداز1404

در متن اصلی ابلاغی مقام معظم رهبری از حدود 50 شاخص پیشرفت در سند چشم انداز 1404 کشور بالغ بر 31 مورد حول محور مسائل فرهنگی است و همچنین بجز چند مورد بقیه شاخصها همان آرمانهای حکومت جهانی حضرت مهدی موعود (عج) می باشد.

با توجه به مطالعه محتوای کتاب « چشم انداز ایران فردا» علیرغم جهت گیری فرهنگی (62 %) و جهت گیری مهدوی (92 %) سند ابلاغی رهبر معظم انقلاب ،آنچه برداشت می گردد این است که نویسنده کتاب تنها در نصف بیان کلی آرمان های نظام و در بحث کلی ارزشهای نظام وارد شده (ص 38 تا 41 )و البته در ادامه کتاب با محور قرار دادن اقتصاد و در رتبه بعد سیاست عملا در توضیح آرمانها و ارزشها و نحوه دست یابی به آنها جهت گیری اصلی چشم انداز (فرهنگی و مهدوی ) را مد نظر قرار نداده و در واقع تفسیری غیر واقعی و تفسیری اقتصادی و در مرحله نازل تر سیاسی ، از چشم انداز ارائه نموده است.
به بیان کلی نویسنده باتفسیر اشتباه از سند چشم انداز بیست ساله کلّیت مسیر حرکتی به سوی اهداف سند چشم انداز را تغییر داده و دست یابی به افق 1404 را طبق سند ابلاغی رهبری به چالش کشانده است .

متن اصلی سند
متن سند نهایی چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران به این شرح است
: \"چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 هجری شمسی با اتكال به قدرت لایزال الهی و در پرتو ایمان و عزم ملی و كوشش برنامه ریزی شده و مدبرانه جمعی و در مسیر تحقق آرمانها و اصول قانون اساسی، در چشم انداز بیست ساله


  • : ایران كشوری است 1- توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه،2- با هویت اسلامی و انقلابی، 3- الهام بخش در جهان اسلام و4- با تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل.

  • جامعه ایرانی در افق این چشم انداز چنین ویژگیهایی خواهد داشت: 1- توسعه یافته، متناسب با مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی خود، و 2- متكی بر اصول اخلاقی و ارزشهای اسلامی، ملی و انقلابی، 3- با تاكید بر مردم سالاری دینی، 4- عدالت اجتماعی، 5- آزادیهای مشروع، 6- حفظ كرامت و حقوق انسانها، 7- و بهره مند از امنیت اجتماعی و قضایی. 8- برخوردار از دانش پیشرفته، 9- توانا در تولید علم و فناوری،10- متكی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی 11- امن، مستقل و مقتدر با سازمان دفاعی مبتنی بر بازدارندگی همه جانبه و12- پیوستگی مردم و حكومت 13- برخوردار از سلامت، 14- رفاه، 15- امنیت غذایی، 16- تامین اجتماعی، 17- فرصتهای برابر، 18- توزیع مناسب درآمد، 19- نهاد مستحكم خانواده، 20- به دور از فقر، فساد، تبعیض و21- بهره مند از محیط زیست مطلوب 22- فعال، 23- مسوولیت پذیر، 24- ایثارگر،25- مومن، 26- رضایت مند، 27- برخوردار از وجدان كاری، 28- انضباط، 29- روحیه‌ تعاون و سازگاری اجتماعی، 30- متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و31- شكوفایی ایران و32- مفتخر به ایرانی بودن.

  • 1- دست یافته به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی (شامل آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و كشورهای همسایه)2- با تاكید بر جنبش نرم افزاری و تولید علم، 3- رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی،4- ارتقاء نسبی سطح درآمد سرانه و5- رسیدن به اشتغال كامل 6- الهام بخش، 7- فعال و موثر در جهان اسلام 8- با تحكیم الگوی مردم سالاری دینی،‌9- توسعه كارآمد، 10- جامعه اخلاقی، 11- نواندیشی و 12- پویایی فكر و اجتماعی، 13- تاثیرگذار بر همگرایی اسلامی و منطقه‌ای بر اساس تعالیم اسلامی و اندیشه‌های امام خمینی (ره) 14- دارای تعامل سازنده و موثر با جهان براساس اصول عزت، حكمت و مصحلت.

  • ملاحظه: در تهیه، تدوین و تصویب برنامه‌های توسعه و بودجه‌های سالیانه، این نكته مورد توجه قرار گیرد كه: شاخصه‌ای كمی كلان آنها از قبیل: نرخ سرمایه‌گذاری، درآمد سرانه، تولید ناخالص ملی، نرخ اشتغال و تورم، كاهش فاصله درآمد میان دهك‌های بالا و پایین جامعه، رشد فرهنگ و آموزش و پژوهش و تواناییهای دفاعی و امنیتی، باید متناسب با سیاستهای توسعه و اهداف و الزامات چشم انداز، تنظیم و تعیین گردد و این سیاستها و هدفها به صورت كامل مراعات شود.


شایان ذكر است این چشم انداز مبنای تنظیم سیاستهای كلی چهاربرنامه پنجساله آینده خواهد بود و افق جهت گیری كلی فعالیتهای كشور را در ابعاد مختلف در بیست سال آینده مشخص می‌نماید.احسان قلندری

[ ]
[ مرتبط با ] : کل اخبار اخبار کشور گزارش ومقالات
محبوب کن - فیس نما
ن : مدیر سایت
ت : پنجشنبه 18 تیر 1394

مشاهده صفحه جدید
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.